Закон про ринок землі

By 02.04.2020 14 Квітня, 2020 Блог

31.03.2020 Верховна рада проголосувала за законопроект № 2178-10, яким визначено умови та порядок відкриття ринку землі в Україні. Інакше, як багатостраждальний цей закон і не назвеш – стільки дискусій, напевне не було ще щодо жодного із законів.

Аналітичних статей стосовно закону буде ще багато, але розгляньмо сухі факти та розберемося, що ж передбачає новий земельний закон:

  • Із 1 червня 2021 року скасовується заборона на продаж сільськогосподарської землі;
  • Із 1 червня 2021 до 1 червня 2023 буде обмежено купівлю землі в одні руки– не більше 100 га.З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки.
  • З 2021 по 2023 роки купити сільськогосподарську землю зможуть лише фізичні особи;
  • Землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності продаватися не будуть.
  • Питання стосовно можливості купівлі землі іноземцями буде вирішуватися на загальнонаціональному референдумі;
  • Орендарі матимуть переважне право купівлі на землю. Вони можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. 
  • Земля не може коштувати менше нормативної грошової оцінки (до 2030 року).

 У цьому випадку, важливо розуміти і контекст –  прийняття закону про ринок земель, було однією із умов Міжнародного валютного фонду про надання Україні фінансування. 

Прийняття цього закону викликало протистояння не лише серед громадян, а й в самій Верховній Раді. Зараз на розгляді в парламенті уже 7 постанов про скасування  цього закону, що фактично заблокувало підписання закону головою Верховної Ради (це неможливо зробити поки усі постанови та правки не розглянуть). Окрім того, деякі депутати уже заявили про готовність оскаржувати його в Конституційному суді України.