Skip to main content

Яким повинен бути юридичний документ?

By 17.03.202117 Травня, 2021Блог

Юриспруденція – сфера довгих речень та складних формулювань. Так вважали до недавнього часу, адже серед юристів все більше популяризується проста мова юридичних документів.

Юристи все більше прагнуть писати лаконічно та зрозуміліше.

Водночас, клієнт може не зрозуміти, чому юрист якому він платить гроші так мало старається і пише такі стислі документи, а може він не професіонал?

Погоджуюся, що є справи у яких не обійтися без довгих та суто юридичних словесних конструкцій, але для мене є незрозумілим використання складної лексики, цитування міжнародних правових договорів та конвенцій, практики європейського суду у простих документах, як наприклад у позовній заяві про розірвання шлюбу. Такі «прийоми» навпаки, видаються мені зайвими та «надмірними».

При написанні процесуального документа, юрист повинен знайти баланс між інтересами судді, які у переважній більшості цінують у текстах лаконічність та конкретність, та інтересами клієнта, які надають перевагу об‘ємним документи, де прописані усі обставини справи, які за часту не мають жодного відношення до предмету спору. Для багатьох клієнтів документ це можливість «вилити душу» та розповісти суді яким поганцем є протилежна сторона.

Тож яку сторону зайняти юристу? Постійно балансувати та намагатися роз‘яснити клієнту про те, яким має бути процесуальний документ та про що дійсно важливо у ньому написати.

Якісний юридичний документ для мене це той, який:

1. Відповідає вимогам закону та містить усі необхідні реквізити для такого документу;

2. Без зайвих, пустих слів, що не несуть сенсу – канцеляризмів, непотрібних сполучників та повторень, без «води».

3. Структурований – по такому документу легко орієнтуватися завдяки чіткій структурі;

4. Легко читається: одне речення – одна думка. Коли читаєш документ вголос, то у тебе не збивається дихання і ти не губиш думку;

5. Читаючи документ – із першого разу розумієш його суть та мету.

Якщо ваш документ не такий – переписуйте!