Skip to main content

Як успадкувати будинок без правовстановлюючих документів?

By 02.03.202014 Квітня, 2020Кейси, Суди
Як успадкувати будинок без правовстановлюючих документів?

Ми часто працюємо над справами про визнання права власності на спадкове майно, сьогодні розповімо про одну із них.

Обставини: Клієнт вирішив прийняти спадщину та оформити право власності на житловий будинок, який перейшов до нього у спадок від батька, а тому звернувся до нотаріуса. Нотаріус перевіряючи документи, встановив, що в клієнта відсутні документи про право власності на цю нерухомість. Через це нотаріус відмовив у державній реєстрації права на спадщину.

Дійсно, відсутність правовстановлюючих документів є причиною у відмові державної реєстрації права на спадщину. Єдиний спосіб набути у власність таке майно – через суд, що зробила наш адвокат.

Перш за все суду потрібно довести, той факт, що покійний спадкодавець володів спірним майном, хоча і не зареєстрував право власності у належному порядку. На підтвердження цього до суду можна подати – копію технічного паспорта на житловий будинок, рішення про виділення земельної ділянки, витяги погосподарської книги сільської ради щодо належності будинку, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.

Позов подається до спадкоємців, які уже прийняли спадщину, а якщо такі відсутні – до органів місцевого самоврядування.

За результатом розгляду цієї справи судом визнано право власності особи на житловий будинок в порядку спадкування.

Судова практика в таких спорах в більшості позитивна, проте подібні справи ілюструють наскільки важливо вчасно та належно документально оформлювати право власності на своє майно. Батько моєї клієнтки цього не зробив, через що вона була змушена ініціювати довготривалий судовий процес (тривав понад 8 місяців) та понести додаткові фінансові витрати (на проведення оцінки майна, на судовий збір та на послуги адвокатів).

Дійте на випередження, адже проблеми краще попереджувати, ніж вирішувати!