Skip to main content

В які строки потрібно звертатися до суду?

By 09.02.202110 Лютого, 2021Блог

«Хто не встиг, той запізнився» – таке правило діє і в судових процесах. Сьогодні розповім про позовну даність та чому краще дотримуватися її строків.

Позовна давність – це строк протягом якого особа може звернутися до суду за захистом свого порушеного права чи інтересу. Якщо цей строк «прошльопати» можна залишитися наодинці іх своїм порушеним правом.

Загальна позовна давність становить ТРИ РОКИ. Для прикладу, якщо особа позичили комусь гроші, а інша сторона не віддає їх, то в суд для стягнення боргу потрібно звертатися протягом трьох років від моменту, коли особа дізналася про порушення свого права.

Існує ще й спеціальна позовна давність, яка може бути скорочена або триваліша порівняно із загальною.

Для прикладу, позовна давність в ОДИН РІК застосовується до вимог у зв’язку з недоліками проданого товару.

Окрім того, в АДМІНІСТРАТИВНОМУ процесі , тобто у справах де оскаржуються дії чи бездіяльність державного органу чи органу місцевого самоврядуваннявстановлений окремий строк позовної давності – ШІСТЬ МІСЯЦІВ.

У ТРУДОВИХ спорах встановленні ще жорсткіші строки звернення до суду – ТРИ МІСЯЦІ від дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права. Якщо ж особу звільнили, то строк на оскарження наказу про звільнення взагалі становить ОДИН МІСЯЦЬ.

За загальним правилом перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Важливо: позовна давність не застосовується судом автоматично, а лише, якщо про це заявить ваш опонент. Якщо ж ви пропустили строки позовної давності, а протилежна сторона не зверне на це уваги – вам пощастило!

Позовна давність – дуже хитра річ, пересічним людям без юридичної освіти важко у ній розібратися: адже закон передбачає багато різноманітних строків та винятків із них. Тому моя головна рекомендація – якщо ви дізналися, що ваше право хтось порушив, одразу проконсультуйтеся з фахівцем щодо строків позовної давності, аби потім не було пізно!

АО «Твій адвокат»
Наш телефон: (067) 351 35 00
Наша адреса: м. Тернопіль, Микулинецька 3А, офіс 703