Skip to main content

Домашні пологи: юридичний аспект

By 31.03.202014 Квітня, 2020Блог

Ідея народження дитини вдома є гарячою темою для обговорення, яка має багато прихильників і стільки ж противників. У цій статті ми не будемо висловлювати своє ставлення до таких пологів, а допоможемо вам розібратися в їх юридичній стороні.

В Україні офіційно такого поняття, як домашні пологи, немає, вони поза законом.Ба більше, діяльність осіб по супроводу домашніх пологів може бути визнана злочином, за наступними нормами Кримінального кодексу:

  • Для осіб, які не є лікарями : Стаття 138. Незаконна лікувальна діяльність: Заняття лікувальною діяльністю без спеціального дозволу, здійснюване особою, яка не має належної медичної освіти, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого;
  •  Для лікарів: Стаття 140. Неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником. Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов’язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого;

Отже, лікарі та будь-які інші особи не мають права приймати пологи поза межами медичного закладу. Виняток – приймання пологів лікарями швидкої допомоги, але навіть у цьому разі, породіллю та дитину пізніше відвезуть в пологовий будинок для огляду.

Пологи вдома легалізовані в багатьох європейських країнах, у них законом створені для цього умови – пологи приймають акушери із спеціальною ліцензією, а під будинком породіллі чергує реанімобіль, який в будь-який момент може перетворитися на міні операційну або доставити породіллю в лікарню. Допоки в Україні таких умов не створено.

Ніхто не може примушувати жінку народжувати в пологовому будинку, але майбутня матір, приймаючи рішення народжувати вдома, повинна усвідомити, що вона несе повну відповідальність за своє здоров’я та за здоров’я свого малюка.

Домашні пологи є можливим для жінки, як для вільного громадянина, але можуть бути незаконними для лікарів та інших осіб, що надають послуги про прийому таких пологів.