Skip to main content

Чому судові процеси такі довгі?

By 03.07.20207 Серпня, 2020Блог

В фільмах та серіалах юристи вирішують справи у судах миттєво, а колись так популярні «Судові справи», які транслювалися на нашому ТВ, привчили людей до думки, що суд триває максимум 20 хвилин.

На практиці ж все по іншому: процес може зайняти від кількох місяців і до кількох років.

Розберемо разом  основні фактори, які впливають на тривалість судових процесів:

  1. Вид та складність справи.

Якщо справа про стягнення аліментів в наказному провадження займе один місяць, то, для прикладу, майновий чи земельний спір може тривати навіть пару років.

2. Така процедура!

Спочатку позивач подає позов, який «лежить» в суді від кількох днів  і навіть місяця. Після відкриття провадження, інша сторона має дати відповідь на позов. Це займає  час, а  в справі ще навіть не було судових засідань.

️ 3. Завантаженість суддів.

В наших судах – кадровий голод, є суди в яких із усіх суддів повноваження має лише один суддя (інші проходять переатестацію, звільнилися – тощо).

️  4. Потреба отримання доказів, висновків експертів, тощо.

Інколи потрібно витребовувати від інших сторін докази, деколи не обійтися без проведення судової експертизи, які теж є  тривалою процедурою і можуть зайняти декілька місяців.

️  5. Недобросовісні дії інших сторін.

Опонент по суду може затягувати процес та зловживати своїми правами, заявляти безпідставні відводи суду, переносити судові засідання із «міфічних» причин та заявляти інші клопотання.

6️. Готове судове рішення – ще не кінець!

Судове рішення набирає законної сили а через 30 днів після його винесення або отримання стороною, якщо ж у цей строк опонент подав на нього апеляційну скаргу – прийдеться почекати і розгляду в апеляційному суді.

️  7. Інші непередбачувані обставини.

Для прикладу, пандемія коронавірусу та зумовлений нею карантин, призупинив розгляд багатьох справ: процесуальні строки зупинені, а судові рішення не набирають законної сили.

АО “Твій адвокат” (067) 351 35 00
м. Тернопіль, Микулинецька 3А, офіс 703