Адвокат чи юрист: кого обрати?

By 29.05.20207 Серпня, 2020Блог

Інколи, здається, що різницю між адвокатом та юристом розуміють лише вони самі, а для звичайних людей, що адвокат, що юрист – різниці немає. Але вона є, і саме про неї ми тут розповімо.

Якщо бути максимально лаконічним: кожен адвокат є юристом, але не кожен юрист є адвокатом.

Головні відмінності між адвокатом і юристом:

  • У юриста диплом, в адвоката ще й двокатське свідоцтво, для отримання якого потрібно скласти іспит та пройти сім кіл пекла Жартуємо (а може й ні) – потрібно пройти стажування.
  • Діяльність юриста регулюється загальними положеннями закону чи договором, адвоката – законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Відмінності такого проявляються в наступних пунктах.
  • На адвоката, на відміну від юриста, поширюються правила адвокатської таємниці: вся інформація про клієнта є конфіденційною.
  • Юрист нікому не підзвітний, а робота адвоката контролюється кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями, які можуть притягати адвокатів до відповідальності (можна і позбутися адвокатськатського свідоцтва).
  • Адвокат може подавати адвокатські запити – це ефективно, адже організації зобов’язані надати відповідь на нього протягом 5-ти календ. днів. Юристи ж звертаються до установ у загальному порядку і можуть чекати відповіді місяць, а то й більше.
  • Юрист не повинен керуватися правилами професійної етики, адвоката ж зобов’язано дотримуватися правил адвокатської етики. Інакше – прощавай адвокатство!
  • Лише адвокат має право представляти вас у суді! Винятком є окремі категорії справ, такі як сімейні, трудові чи малозначні (ціна позову не перевищує 202 700 грн.) або справи незначної складності.

Кого обрати адвоката чи юриста – справа Ваша. Якість юридичних послуг не визначається лише формою діяльності, але врахуйте вказані особливості щодо судового представництва, підпорядкуванню професійній етиці, гарантії адвокатської таємниці, можливості притягнути юриста чи адвоката до відповідальності, і вирішіть що є важливим для вас та вашої справи.